kantaron yagı yapımı...

2013-11-07 19:23:00

sarkantaron

 


 

Söke’den Gül kardeşimiz bize kantaron yağının yapımını anlatmış. Ben de hep pazarda görüyordum ama nasıl yapılacağını

Şimdi tam zamani kantaronun.Saymakla bitmeyen faydalari var bu kibar cicekli bitkinin.

Yapimi cok kolay,ama eczanelerde ve aktarlarda yüksek fiyatli satiliyormus.

Evinde yapmak isteyenler icin fikir olur insallah. Bizim buralarda carsida bagi 1tl. den satiliyor,daglarda bedava ;)

  • Yarim litrelik kavanoza yikayip iyice kuruttugumuz cicekleri dogruyoruz,uzerini ortecek kadar sizma yoksa normal zeytinyagi dolduruyoruz.
  • Agzina bir tulbent gerip bu sekilde 5 gun gunes goren bir yere koyuyoruz ki mayalansin.
  • 5 gun sonra kapagini kapatip yine gunes goren bir yerde 45 gun bekletiyoruz. Gunesi ya sabahtan veya ogleden sonra gorecek sekilde bir yere koyun,butun gun guneste kalmasin.Arada calkalarsaniz iyi olur.
  • 45 gun bitiminde tulbentten veya suzgecten suzup gunes gormeyen koyu renkli bir sisede(benim tercihim cam sise)sakliyoruz.2-3yil kullanabilirsiniz. Rengi koyu kirmizi oluyor,biz cok faydasini gorduk,mucize gibi bir yag.

Antiseptik, kanama durdurucu, yara ve yanık iyileştirici, iltihap önleyici bu mucizevi yağ, daha bir çok şifa özelliğini bünyesinde barındırıyor. Hem haricen, hem de içilerek hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici niteliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkili.
Kantaron yağı hem kantaron bitkisinin, hem de zeytinyağının şifasını bünyesinde barındırıyor. Eski çağlardan beri kullanılan kantaron yağının, mikrop öldürücü ve damar büzücü etkisi modern araştırmalarla da kanıtlanmış durumdadır. Sizlere de kantaron yağını evinizde bulundurmanızı ısrarla öneriyorum. Ona en beklenmedik anda ihtiyaç duyabilirsiniz. Zaten kantaron yağını kullanıp etkisini gördüğünüzde, ondan vazgeçemeyecek, çevrenizdeki insanlara da tavsiye edeceksiniz.  

cahide arkadaşımızdan aldım süper şifalı bir bitki deneyin

                                                  nafiyece saygılarımla...

0
0
0
Yorum Yaz